تصاویری از چهل چشمه آبگرم

چهارشنبه 9 مرداد 1392 ساعت 09:49
چشمهٔ آب‌گرم خرقان، قزوین
چشمهٔ آب‌گرم خرقان به فاصلهٔ ۹۵ کیلومترى قزوین از همدان ، و در کنار جاده قرار دارد. رودخانهٔ ابهررود از این منطقه مى‌گذرد و آب چشمهٔ آب‌معدنى خرقان ، پس از استفاده ، به آن مى‌ریزد.

رسوب‌هاى دوران چهارم اطراف چشمه را پوشانده‌اند. آب چشمهٔ خرقان از میان رسوب‌هاى کربناته که بر روى سازندهاى آهکى دورهٔ ائوسن قرار گرفته‌اند ، بیرون مى‌آید. در این منطقه ، گسلى از شمال شرق به جنوب غرب وجود دارد که چشمهٔ خرقان در قسمت انتهاى جنوبى آن جاى دارد. مظهرهاى چشمه در اثر عامل‌هایى چون زمین‌لرزه ، یا پدیدهٔ رسوب‌گذارى خودِ آب ، در طول خط گسل تغییر محلِ فراوان داده و تپه‌اى از سنگ تراورتن به ارتفاع حدود ۲۰ متر در مجاور جادهٔ ‌آسفالته و اطراف آن پدید آورده‌اند.

آب چشمهٔ خرقان از گروه آب‌هاى کلرورهٔ سدیک و بیکربناتهٔ کلسیک گرم ، اسیدى و همراه با سیلیس مى‌باشد.

ترکیب آب چشمهٔ خرقان مشابه ترکیب آب‌هاى معدنین موتیه و بوربون فرانسه است ، و در درمان دردهاى عصبى ، سیاتیک ، رماتیسم ، عفونت‌هاى راه‌هاى تنفسى ، ورم گلو و برونشیت مزمن (به صورت بخور و دوش بینی) مؤثر مى‌باشد. آشامیدن این آب ، در درمان بیمارى‌هاى دستگاه گوارش ، از قبیل سوءهاضمهٔ ناشى از ضعف قوا توأم با یبوست و احتقان ، مفید است.http://s4.picofile.com/file/7870831391/20120602581.jpgمطالب منتشر شده چهل چشمه (قرخ بولاق آبگرم قزوین)
del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo